Dostępne kategorie ogłoszeń na Mazurach
Artykuły

Aktywny wypoczynek na Mazurach - 3 pomysły na wolny czas (część 1)

Wybierając się na Mazury nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Mazurska oferta turystyczna kierowana jest również ku osobom, którym nie wystarcza beztroskie plażowanie. Sprawdź, jak aktywnie wypoczywać na Mazurach.

Można przyjechać na Mazury i przez dwa tygodnie nie ruszać się z plaży. O ile pozwoli na to pogoda. Można też pogodzić „leżakowanie” z aktywniejszą formą wypoczynku.

W wielu mazurskich miastach i miasteczkach pojawiły się siłownie zewnętrzne. To propozycja dla turystów, którzy odpoczywając na Mazurach nie chcą rezygnować z codziennego treningu. Można też skorzystać z innych ofert aktywnego spędzenia lata w Krainie Tysiąca Jezior. Otwieramy cykl prezentujący miejsca, w których łączymy zabawę z wysiłkiem fizycznym.

1. Park Linowy WIEWIÓRA w Giżycku

To największy park linowy na Mazurach usytuowany w Giżycku, nad jeziorem Popówka Mała. Między drzewami rozciągnięte są różnego rodzaju przeszkody wykonane między innymi z drewna, lin, siatki, belek, kładek, drabinek. Na drzewach zamontowane są podesty, które pozwalają na chwilę oddechu przed kolejną przeszkodą. Trasy dla bardziej zaawansowanych oferują zjazdy tyrolkowe. Sprawdź ofertę parku Wiewióra.

Park Linowy Wiewióra Giżycko

Wiewióra, to profesjonalnie przygotowany park linowy. Nikt nie wejdzie na trasę bez wcześniejszego przeszkolenia z zakresu asekuracji i bez wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Z linowych atrakcji można korzystać przez siedem dni w tygodniu (w godzinach 10.00-19.00 (lub ostatniego klienta) – do września i 12.00-19.00 – do końca października.

Giżycki Park Linowy oferuje trzy trasy: zieloną, niebieską i czerwoną. Zielona zarezerwowana jest dla najmłodszych miłośników wspinaczek. Czerwona – to wyzwanie dla najbardziej wymagających mazurskich „alpinistów”. Jej pokonanie zajmuje ok. półtorej godziny.

Trasa zielona - niska Trasa przeznaczona dla młodszych uczestników o łatwym poziomie trudności.

 • 13 przeszkód na wysokości do 3 metrów nad ziemią
 • szacowany czas przejścia trasy: 15-30 minut
 • wymagany minimalny wzrost 120 cm.

Trasa niebieska - średnia Trasa niebieska jest idealną propozycją dla osób, które chcą sprawdzić swoje siły na optymalnej wysokości. Większość przeszkód zawieszono około 6 metrów nad ziemią, a najwyższa wysokość to 9 metrów.

 • 17 przeszkód na wysokości ok. 6 metrów
 • 2 przejazdy
 • szacowany czas przejścia trasy: około 1 godzina
 • zalecany wzrost od 150 cm (minimalny 140 cm)

Trasa czerwona - wysoka Jeśli nie boisz się wysokości i szukasz naprawdę dużej dawki adrenaliny, to ta trasa jest z pewnością tym, czego szukasz!

 • 20 przeszkód na wysokości do ok. 10 metrów
 • 3 zjazdy tyrolkowe, w tym 2 nad jeziorem
 • szacowany czas przejścia trasy: do 1,5 godziny
 • wymagany minimalny wzrost 160 cm.

2. Spływ kajakowy Krutynią

Dla tych, którzy chcą połączyć aktywne wypoczywanie i podziwianie przyrodniczych atrakcji Mazur, idealnym rozwiązaniem jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. To jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych Europy. Biegnie przez Puszczę Piską oraz przez Mazurski Park Krajobrazowy. Co możemy zobaczyć po drodze? 11 rezerwatów przyrody, 850 gatunków rzadkich roślin, 200 gatunków ptaków, wilki, rysie (przywrócone mazurskim lasom), łosie, wydry, norki, bobry.

Do spływu Krutynią nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pojechać do... Krutyni. I wybrać jeden z setki kajaków oferowanych na miejscu. Do wyboru mamy kilkanaście szlaków. Krótszych i dłuższych; łatwiejszych i trochę trudniejszych (związanych chociażby z koniecznością przenoszenia kajaku, czy też pokonaniem jednego z jezior, które podczas bardziej wietrznej pogody, potrafią „pobujać”).

Spływ krutynią / kajaki

3. Rowerem prosto z kajaku

Kiedy zawitacie do Krutyni i nacieszycie się kajakowymi atrakcjami, w każdej chwili możecie przesiąść się na rower i wyruszyć jednym z dwuśladowych szlaków. Proponujemy trasę Krutyń – Leśniczówka Ukta – Kadzidłowo – Nowa Ukta. Wyruszycie z Krutyni i wrócicie tam po pokonaniu szlaku. Po drodze – zwiedzając Mazurski Park Krajobrazowy z innej perspektywy – będziecie mieli okazję zwiedzić park dzikich zwierząt w Kadzidłowie (więcej o parku w cyklu miejsc wartych odwiedzenia) oraz osadę drewnianych chat mazurskich, gdzie znajdziecie odpoczynek i posiłek w miejscowej oberży, a uczty „duchowej” dostarczy prywatne muzeum „Chaty podcieniowej”.

Mazury nastawione są na oferowanie swojego piękna – naturalnej przyrody, dzikości i historii tych ziem. Coraz częściej – i w coraz szerszym zakresie – można łączyć te atrakcje bez pomijania potrzeby aktywnego wypoczynku.

Mazureo.pl - Noclegi na Mazurach

Komentarze

Schowek

0