Dostępne kategorie ogłoszeń na Mazurach
Artykuły

Czarter jachtów na Mazurach - co ze sobą zabrać, jak się przygotować na rejs?

Mazury to region, w którym czarter jachtu jest główną atrakcją, oferującą mnóstwo przygód i wrażeń na wodzie. Wynajmując jacht można zwiedzić o wiele więcej, poczuć prawdziwy klimat Mazur, a przede wszystkim odpocząć w naturalnym środowisku. Zanim jednak zdecydujesz się na czarter jachtu na Mazurach, koniecznie przeczytaj co powinieneś zabrać i jak się przygotować.

Na początek - rzeczy podstawowe

Podczas czarteru jachtu często niektóre rzeczy wydawać by się mogły bardzo oczywiste. Niestety o tych rzeczach najczęściej zapominamy :). Wybierając się na rejs na Mazurach pamiętajmy aby zabrać ze sobą te najpotrzebniejsze rzeczy:

 • Okulary przeciwsłoneczne (z filtrem UV i polaryzacją - ważne szczególnie na wodze).
 • Ostry i solidny nóż - pomocny w wielu sytuacjach - od kuchni do przecinania lin. Pamiętajmy aby nóż był łatwo dostępny tak aby móc sięgnąć po niego w kryzysowych sytuacjach.
 • Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne.
 • Dokumenty, wymagane uprawnienia - pamiętaj, że na Mazureo.pl przy każdym ogłoszeniu czarteru jachtów podana jest zawsze informacja, jakie uprawniania są wymagane do wyczarterowania danej jednostki.
 • Środki przeciw komarom i owadom. Maść lub żel na łagodzenie ukąszeń.
 • Latarka (ewentualnie tzw. czołówka), zapas baterii i/lub akumulatorków z ładowarką.
 • Ubrania zarówno na ciepłą i zimną pogodę - ta bywa na Mazurach bardzo zmienna i zaskakująca, dlatego powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Warto zabrać cały sztormiak - czyli spodnie, kurtkę i gumiaki. Jeśli nie posiadamy sztormiaka obowiązkowo zabierzmy kurtkę przeciwdeszczową.
 • Buty z jasną, gumową podeszwą na jacht (które nie zostawiają śladów).

Czarter Mazury

Czarter jachtów - odpowiednie wyposażenie to podstawa

Poza tymi najbardziej potrzebnymi rzeczami, pamiętajmy aby również zabrać ze sobą przedmioty, które ułatwią nam czarter i pomogą w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Pamiętajmy, że nie zawsze firma czarterowa (bądź osoba prywatna oferująca czarter jachtów na Mazurach) wyposaży jacht we wszystkie niezbędne narzędzia.

Warto dowiedzieć się co jest na wyposażeniu jachtu, a także czy w cenie wliczony jest tzw. serwis na szlaku. Najlepsze firmy czarterowe na Mazurach oferują tę usługę, dzięki czemu nie musimy martwić się o naprawy osprzętu czy silnika podczas całego okresu czarteru. Niemniej jednak zawsze warto mieć przy sobie kilka prostych, a jakże przydatnych narzędzi.

Co jeszcze powinniśmy mieć podczas czarteru jachtu:

 • Skrzynka bosmańska - niektórzy armatorzy nie wyposażają jachtu w narzędzia, a jeżeli są to często tylko podstawowe. Warto mieć ze sobą narzędzia do drobnych napraw (m.in. kombinerki, śrubokręt płaski i krzyżak, klucz francuski), części zapasowe (m.in. śrubki, nakrętki, wkręty, zawleczki, szekle), czy juzing do zarabiania opasek na linach.
 • Mapy - najlepiej zalaminowane, zabezpieczone przed zawilgoceniem. Dobra mapa powinna zawierać komplet informacji o danym akwenie - zaznaczone głębokości jezior, niebezpieczne miejsca na szlaku czy strefy ciszy.
 • Zapalniczka - najlepiej żarowa (odporna na wiatr).
 • Wodoodporne pokrowce (np. na sprzęt elektroniczny) - można kupić w wielu sklepach szczelnie zamykane torebki na telefon komórkowy, klucze, dokumenty.
 • Sportowa kamerka wodoodporna - rzecz opcjonalna, aczkolwiek dostępnych jest obecnie wiele kamer na rynku, oferujących doskonałą jakość nagrań (np. kamera GoPro Hero) zachowując przy tym pełną wodoodporność. Utrwalajmy nasz pobyt na Mazurach w bezpieczny sposób, nie przejmując się utratą bądź zalaniem drogiego sprzętu :)

Port jachtowy na Mazurach - możliwość czarteru jachtów żaglowych

Pamiętaj o prowiancie

Suchy prowiant to nieodłączny element wyposażenia każdej załogi podczas czarteru jachtu. Mimo, że w większości przypadków będziemy się stołować w portowych tawernach czy restauracjach, na wodzie bardzo szybko odczujemy głód. Należy pamiętać, aby wybierać i zaopatrywać się w te produkty, które posiadają długą datę ważności do spożycia a także które nie psują się zbyt szybko. Unikajmy więc nabiału czy produktów mięsnych. Proponujemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty suche i konserwy, pozwalające przygotować w szybki sposób posiłek dla naszej załogi.

Mazureo.pl - Czarter jachtów na Mazurach

Komentarze

Schowek

0