Dostępne kategorie ogłoszeń na Mazurach
Artykuły

Wyjazd na Mazury - co zabrać ze sobą, jak się przygotować?

„Na Mazury gdzie wiatr silny wieje; gdzie są ryby i grzyby i knieje”. Co zabrać na wyjazd, żeby w pełni cieszyć się ze wszystkich mazurskich atrakcji?

Zaplanowany znaczy udany

Nie będzie o bieliźnie, szczoteczce do zębów i klapkach. Każdy po swojemu decyduje o tym, ile par skarpet potrzebuje. Jednak Mazury potrafią zaskoczyć, dlatego warto przygotować się do wyjazdu, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Zatem, co zabrać na Mazury?

Bądźmy przygotowani na zmienną pogodę. Żeby cieszyć się ze słońca i nie cierpieć z powodu spalonej skóry warto zadbać o olejki i kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem i nakrycie głowy. Pamiętajmy, że nad wodą i na wodzie nie odczuwamy rzeczywistej, wysokiej temperatury. Z drugiej strony letnie noce na Mazurach bywają chłodne. Cieplejsza odzież mile widziana, podobnie jak sztormiaki i parasolki.

Co zabrać na Mazury?

O czym warto pamiętać? Co zabrać do walizki?

  • preparat przeciwko kleszczom i komarom (nie warto marnować urlopu na drapanie),
  • buty do wody (niektóre zejścia do jeziora usłane są małymi ostrymi kamykami lub muszlami),
  • uprawnienia (np. kartę wędkarską, patent sternika),
  • środki odczulające (na Mazurach nieustannie coś pyli, kwitnie i przekwita),
  • mocne buty (pamiętajmy, że w większości mazurskich miast komunikacja miejska nie istnieje; szkoda zdrowia na odciski),
  • lornetka (warto czasami podejrzeć przyrodę),
  • atlas grzybów (chyba, że poprzestaniemy na pieczarkach)

Most obrotowy w Giżycku przy kanale Łuczańskim

Warto też mieć przy sobie rozkład otwierania mostu obrotowego w Giżycku. Niby drobiazg, ale lepiej mieć pod ręką informację, kiedy można przepłynąć Kanałem Giżyckim z Niegocina na Kisajno. Rozkład dostępny jest na oficjalnej stronie Giżycka.

Bezpiecznie odpocząć

O atrakcyjności Mazur decyduje nieokiełznana do końca natura. Zachwyca, ale potrafi też zaskoczyć. Nie ma tu autostrad – są kręte,wąskie drogi z drzewami na poboczach. Warto zdjąć nogę z gazu i zwracać uwagę na znaki. Zwłaszcza te informujące o zwierzętach. Jelenie, dziki i łosie przechodzące przez drogę, to dość częsty i piękny widok. Warto się nim rozkoszować.

Pamiętaj! Numer alarmowy WOPR +48 601 100 100

Wreszcie jeziora. Piękne, przyciągające, duże i małe, płytkie i głębokie. Bywają niebezpieczne, ale wystarczy trochę uwagi, by nic nie zakłóciło mazurskiej sielanki na wodzie. Na Mazurach wprowadzono system ostrzeżeń pogodowych. 17 masztów zlokalizowanych przy głównych szlakach żeglarskich informuje o możliwości wystąpienia załamania pogody.

Warto zapamiętać:

  • sygnał 40 błysków na minutę to komunikat „UWAGA" SPODZIEWANE BURZE I WIATR;
  • sygnał 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo - „NIEBEZPIECZEŃSTWO" WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU.

Numer ratunkowy WOPR

Warto wiedzieć, że na Mazurach wprowadzono specjalny numer alarmowy 984. Łączymy się wtedy z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Obowiązuje również ogólnopolski numer alarmowy dla osób wypoczywających nad wodą – 601 100 100. Dobrze jest również śledzić zmiany pogodowe na prawdopodobnie najczęściej używanym wśród żeglarzy serwisie pogodowym www.meteo.pl.

Stacje Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

GIŻYCKO
jezioro Niegocin
ul. Dąbrowskiego 14a, 11-500 Giżycko, telefon: (87) 428 23 00
HARSZ / SKŁODOWO
jezioro Mamry
telefon: (87) 427 90 45, komórka: 697 890 134
MIKOŁAJKI
jezioro Mikołajskie
telefon: (87) 421-54-31, komórka: 669 925 158
PISZ-ŁUPKI
jezioro Roś
Łupki 15a, 12-200 Pisz, komórka: 669 925 108

Mazureo.pl - Czarter jachtów na Mazurach

Komentarze

Schowek

0